Badanie plodnosci slask

Badanie płodności u ludzi polega przede każdym na badaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest zasadniczym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które powstają z wnętrz i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem badania są więc plemniki.

Jak powinno odbyć się badanie?Pytanie to powinno się wykonać w punkcie, gdy po czasie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez względu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je spełnić również po drugiego typie obrazach w strefie krocza i po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed dołączeniem do badania muszą zostać przeprowadzone określone standardy. Negatywnie na wniosek mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi czas abstynencji płciowej (próbka powinna zostać przyjęta w czasie 2-7 dni z stosunku), przebyte choroby (zwłaszcza te, którym towarzyszyła podwyższona temperatura), a dodatkowo nadużywanie alkoholu. Próbka do poszukiwania powinna także zostać oddana w należyty środek.Badanie nasienia polega na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich energię i ruchliwość). Dodatkowo pokazuje się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem zalecane są oraz inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW ocenie niepłodności u mężczyzn uzyskuje się także nowego typu badania hormonalne. Bada się m.in. poziom wolnego i wszystkiego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności potrafią stanowić dodatkowo wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Bada się wówczas pytania na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Istnieje wtedy tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Określa ono rodzaj stosowania się przeciwciał z plemnikiem. Wymaga być ich naprawdę dużo dobrze, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności często są też różnego sposobie infekcje. W punktu ich wykluczenia wykonywane są badania mikrobiologiczne.